r
(b)
Page 7
Children go to a Rodeo camp during the Easter holiday. Ms Rekha buys bananas and oranges
for the children at the camp.
(i)
Bananas cost $3.85 per kilogram. Ms Rekha buys 25 kg of bananas and receives a
discount of 12%. How much money does she spend on bananas?