2 packages of bacon would have to buy for both stores to cost the same.
Given that,
At a store, a carton of eggs costs $2.25 and a package of bacon costs $4.25. At another store, eggs cost $2.75, and bacon costs $4.00. If you were to buy one carton of eggs, how many packages of bacon would you have to buy for both stores to cost the same is to be determined.
In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,
Here,
According to question
WIth the help of arithmetic operators
2.25 + 4.25y = 2.75 + 4.00y
0.25y = 0.50
y = 2
Thus, 2 packages of bacon would have to buy for both stores to cost the same.
Learn more about arithmetic here:
brainly.com/question/14753192
#SPJ1