Respuesta :

The variable cost to produce a slice of cake is $1. The bakery wants to implement a two-part tariff. Per-unit-price the bakery should charge must be equal to the per unit cost i.e. $1.

What is a variable cost?

Variable costs are company costs that change in proportion to how much the company produces or sells. Variable costs rise or fall based on a company's volume of production or sales—they rise as production rises and fall as production falls.

Examples of variable costs include a manufacturing company's cost of raw materials and packaging—or a retail company's credit card transaction fees or shipping costs that rise or fall with sales. Variable costs can be compared to fixed costs.

To learn more about variable cost, refer to:

brainly.com/question/14083670

#SPJ4