Ariany run a farm tand that ell grape and apple. Each pound of grape ell for $3. 75 and each pound of apple ell for $4. Ariany made $251. 75 from elling a total of 64 pound of grape and apple. Determine the number of pound of grape old and the number of pound of apple old

Respuesta :

Hence, there should be 5 pounds of apples and 7 pounds of grapes in 12 pounds.

What is unitary method?

  • The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units. What can be values and units.
  • Let's say you go to the store to buy six apples. You are informed by the shopkeeper that he is offering 10 apples for Rs 100. In this instance, the value and the units are the price of the apples.
  • Recognizing the units and values is crucial when using the unitary technique to a problem.
  • Always write the items that need to be computed on the right side and the things that are known on the left side to simplify things. We are aware of the quantity of apples and the amount of money in the aforesaid problem.

acc to our question-

  •  pound apple cost = 0.60 dollar
  • 1 pound of grapes cost = 1 dollar
  • Total fruits bought = 12 pounds
  • Total money paid = 10 dollars
  • Total grapes that can be bought with 10$ = 10/1
  • Pounds = 10
  • Total apple that can be bought with 10$ = 10/0.6
  • Pounds = 16.66
  • To buy 12 pounds of fruit in 10 dollars each pound cost = 12/10
  • = 1.2$ per pound
  • Ratio of grapes and apple in 12 pound fruits = 1/0.6
  • = 1 : 1.6
  • Apples in 12 pounds = 0.6×5
  • Cost = 3$
  • Grapes in 12 pounds = 1×7
  • Cost = 7$

Hence, there should be 5 pounds of apples and 7 pounds of grapes in 12 pounds.

learn more about unitary method click here:

brainly.com/question/24587372

#SPJ4