Respuesta :

The total cost can be calculated as follows;

Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost ----------------Equation 1

If x is the number of units produced then;

Total Cost = $3.00 x

Variable Cost = $2.50 x

Fixed Cost = $400

By applying the above given costs in the equation 1 to find the number of units produced;

$3.00 x = $400 + $2.50 x

Subtract the above Equation by $2.50 x, we get;

$3.00 x - $2.50 x = $400

$0.50 x = $400

Dividing the above equation by $0.50, we get;

x =

x = 800 units.

In mathematics, a variable (from Latin variabilis, "changeable") is a image and placeholder for any mathematical object. Mainly, a variable may also represent a variety of, a vector, a matrix, a feature, the argument of a characteristic, a hard and fast, or an element of a set. Algebraic computations with variables as if they were explicit numbers clear up more than a few troubles in a unmarried computation.

Learn more about Variable here

https://brainly.com/question/25223322

#SPJ4