Respuesta :
Answer:
$4.50
Step-by-step explanation:
Use a proportion:
$6.75 is to 3 bags as x is to 2 bags.
6.75/3 = x/2
3x = 2 × 6.75
x = 4.50
Answer: $4.50
Answer:
$4.50
Step-by-step explanation:
Given 3 bags of cat food cost $6.75, you want the cost of 2 bags.
Proportion
Unless there is a volume discount (or surcharge), the price is proportional to the quantity. That means 2 bags will cost 2/3 the amount that 3 bags cost.
cost of 2 bags = 2/3 · $6.75 = $4.50
Amelia would spend $4.50 on 2 bags of cat food.