contestada

Mary is a second year college stundent and wants to earn extra pocket money . she is good in making hand burgers,so she is considering opening up a hamburger stall on weekends at the local flea market near the compus. after investigating, she found the following: she can rent an exclusive site for R300 a day , payable in cash . this site can be rented for 10 hours per day . the existing major competitor in the flea market is selling hamburgers at R15 each. she reckons she will do well if she can sell better quality double cheese burger at the same price. she further decided to rent a fully equipped trailer , custom made for hamburgers stall with all additional accessories e.g signboards, gas ect. the rent is R460 per day. she would like to generate a salary of R500 per day plus an additional R240 per day for her little siister that would like to help her and also earn a little money. Mary further found that the ingredients of 1 hamburger add up to exactly R5. she also decided to rent a sign to fit above the trailer for R500 per day . Mary would like to know: how many hamburgers must she sell per day to cover her cost? motivate your answer by completing the table

Respuesta :

View the picture attached (I will put the rest of the answer here:








We know that each hamburger costs R5 to make, and Mary would like to sell her double cheeseburgers at the same price as her major competitor, R15 each. Therefore, in order to cover her costs, she needs to sell enough hamburgers to generate R2000 in revenue. Since each hamburger is sold for R15, this means she needs to sell 133.33 hamburgers per day:
R2000 ÷ R15/hamburger = 133.33 hamburgers/day
It is good to note that she needs to sell more hamburgers than her competitors, to generate the same amount of money while having additional costs.
Ver imagen Santy1245