Respuesta :

2.94÷12= 0.245
therfore it's roughly 25 pence per apple
If we have a dozen apples, that means we have 12 apples.
12 apples cost $2.94, and we're looking for the cost per apple. To figure out the cost of each apple, we need to divide by 12 to get only 1 apple to find the constant.
Divide 2.94 (the price of 12) by 12 (for the price of 1).
2.94/12 = 0.245 (0.24 for actual currency)
The price per apple is $0.24.
I hope this helps!