vian621 vian621 11-05-2017 Mathematics contestada On Tuesday, Wendy and her friend purchased 3 sandwiches and 2 drink for $15.75. On Friday, Wendy purchased 2 sandwiches and 1 drink at the same restaurant for $9.85. How much does one sandwich cost?