Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?

Respuesta :

each quart of strawberries is $2.20

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

Ok do long division!

20/9.5 = 2

20 - 19 = 1

1 and bring down the 9 = 19

19/9.5 = 2

19-19=0

0/9.5=0

Then you get 2.20!

Hope this helps! :D