Mariah spent $9.50 on 9 pounds of limes and pears. Limes cost $0.50 per pound and pears cost $1.50 per pound. Let l be the number of pounds of limes and let p be the number of pounds of pears. Which system of linear equations models the scenario?

Respuesta :

l + p = 9 and 0.5l + 1.5p = 9.5

Answer:

[tex]l+p=9[/tex]

[tex]0.50l+ 1.50p=9.50[/tex]

Step-by-step explanation:

Let l be the number of pounds of limes.

Let p be the number of pounds of pears.

Mariah bought 9 pounds of lime and pears

So, equation becomes: [tex]l+p=9[/tex]

Now Cost of 1 pound of lime = $0.50

Cost of l pounds of lime = 0.50l

Cost of 1 pound of pear = $1.50

So, Cost of p pounds of pear = 1.50p

Now we are given that Mariah spent $9.50 on 9 pounds of limes and pears.

So, equation becomes: [tex]0.50l+ 1.50p=9.50[/tex]

Hence system of linear equations models the scenario:

[tex]l+p=9[/tex]

[tex]0.50l+ 1.50p=9.50[/tex]