Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples.

A. y=6x+2
B. y=2x+6
C. y=2(x+6)
D. y=x(6+2)

Respuesta :

6 dollars doesn't change, it's 6 per customer
the one that changes is cost of apples, 2 per pound where pounds is x
2 times number of pounds=2 times x or 2x
so total cost=admission+aples=6+2x or y=2x+6 where y=total cost

so B is the answer

The equation which represent the model of total cost and amount of apples will be

y = 6 +2x

What is linear equation in two variables?

An equation is said to be linear equation in two variables if it is written in the form of ax + by + c=0, where a, b & c are real numbers and the coefficients of x and y, i.e. a and b respectively, are not equal to zero.

According to the given question

Fee for entering the orchard is $6.

Cost of 1 pound apples = $2

y represents the total cost and x represents the amount of apples.

So, the linear equation in two variable, which represent the above model, the total cost and amount of apples will be

y = 6 +2x

Hence, option A is correct.

Learn more about the linear equation in two variable here:

https://brainly.com/question/24085666

#SPJ2