A package of 2 cookies costs 1.6 $ A dozen of cookies 7.8 How much money are saved if a person buy a dozen of cookies instead of a package of 2 cookies .

Please I need to know that the is 1.8 or not ​

Respuesta :

Answer:

They save 15 cents per cookie

Step-by-step explanation:

We got to find per cookie

[tex]\frac{1.6}{2}=0.8[/tex]

80 cents per cookie

[tex]\frac{7.8}{12} = 0.65[/tex]

65 cents per cookie

[tex]0.8-0.65=0.15[/tex]

They save 15 cents per cookie

I hope this helps