Respuesta :

Here's how to solve this problem:

**1. Assign variables:**

* Let's use "t" to represent the cost of one taco.

* Let's use "d" to represent the cost of one drink.

**2. Set up equations:**

We can translate the given information into two equations:

* Equation 1: 5t + 3d = 60

* Equation 2: 3t + 2d = 40

**3. Solve for "d" (the cost of one drink):**

There are a couple of ways to solve this system of equations. Here's one method using elimination:

* **Multiply Equation 2 by -5:**  -15t - 10d = -200

* **Multiply Equation 1 by 3:**  15t + 9d = 180

* **Add the two equations together:** -d = -20

* **Divide both sides by -1:** d = 20

**Answer:**  One drink costs $20.