Amy has saved $725 for a new guitar and lesson. Her guitar cost $475, and guitar lessons are $25 per hour. Determine how many hours of lessons she can afford
You start with total amount ($725) and subtract guitar cost ($475) and get $250. Then you divide guitar lessons per hour ($25) and get 10. Which is the amount of lessons she can afford