The budget is $4,240.
There are 164 kittens and 24 puppies.
Let
x = amount spent on each kitten
y = amount spent on each puppy.
The cost for each puppy is twice a much as that for a kitten. Therefore
y = 2x (1)
The available amount is $4,240, therefore
164x + 24y = 4240 (2)
Substitute (1) into (2).
164x + 24(2x) = 4240
212x = 4240
x = $20
y = 2x = $40
Answer: $40 for each puppy.