A grocery store bought milk for $2.20 per half gallon and stored it in two refrigerators. During the night, one refrigerator malfunctioned and ruined 13half gallons. If the remaining milk is sold for $4.04per half gallon, how many half gallons did the store buy if they made a profit of $116.76?