Answer:
The cost of the $0.5 per cookies and $1.25 per brownie.
Option (A) is correct.
Step-by-step explanation:
Let us assume that the cost of the cookies =x
Let us assume that the cost of the brownie = y
As given
Sara is selling cookies and brownies as a fundraiser for the school band.
She charges $2.25 for two cookies and one brownie.
Than the equation becomes
2x + y = 2.25
She charges $5.75 for four cookies and three brownies.
4x + 3y = 5.75
Than two equation are
2x + y = 2.25 and 4x + 3y = 5.75
Multiply 2x + y = 2.25 by 3 and subtracted from 4x + 3y = 5.75
4x - 6x + 3y - 3y = 5.75 - 6.75
-2x = - 1
2x = 1
[tex]x = \frac{1}{2}[/tex]
x = $0.5
Put in the equation 2x + y = 2.25
2 × 0.5 + y = 2.25
1 + y = 2.25
y = 2.25 - 1
y = $1.25
Therefore the cost of the $0.5 per cookies and $1.25 per brownie.
Option (A) is correct.