40.21/12.5 We would do this because the problem asks for unit rate And and we need to find out the cost for one square foot 40.21/12.5 = 3.2168 We need to round this ANSWER and round it or else it will be incorrect The answer would round to 3.22 Therefore, the answer is $3.22 per square foot