Respuesta :

The unit rate for 3 for $5 is around $1.70 or $1.60

The unit rate for 4 for $6 is $1.50
You have two separate problems here.  

a) 3 for $5 needs to be expressed as cost per unit.  Write $5/(3 units), and then simplify.  Here the unit rate is ($5/3) / unit, or $1.67 per unit.

b)  4 for $6:  Write $6/(4 units), and then reduce to lowest terms:  
(6/4) dollars per unit, or $1.50/unit