contestada

Jason has $90 to spend. He wants to purchase a bag for $30, one eraser for $10, and three pencils. Each of the pencils costs the price. This will use up all of Jason’s money. Determine the price of a pencil. Show the equation used to work the problem.

Respuesta :

90 = 30+10+3x

This equation shows that all the prices of the the bag, eraser, and pencils equals $90. So now all we have to do to find the price of a pencil is solve the equation.

First add the 30 and 10 together.

90 = 40+3x

Then subtract 40 from each side

50 = 3x

Lastly divide each side by 3

x = 16.67

The price per pencil is $16.67

Hope this helps!
Well if Jason bought a bag for $30, and an eraser for $10, that will equal $40. So he has $50 left. So you divide by 3. 50÷3=16.66. So each pencil costs $16.66.
16.66. 49.98
× 3. + 40. 89.98 rounded up equals 90
--------- ----------
49.98. 89.98