Chicken costs $1.28 per kilogram at the supermarket. which equation below shows the relationship between total cost (t), price (p), and kilograms purchased (k)?
If the chicken at the supermarket costs $1.28, then the equation for the price, total, and kilograms would be p x k = t, since every kilogram would cost $1.28.