Elaine bought 3 4/5 pounds of apples for $1.99 per pound, 3/4 pound of pears for $2.25 per pound, and 3 2/3 pounds of bananas for $1.75 per pounds

Respuesta :

apples : 3 4/5 * 1.99.......19/5 * 1.99 = 37.81/5 = 7.562 rounds to 7.56
pears : 3/4 * 2.25 = 6.75/4 = 1.6875 rounds to 1.69
bananas : 3 2/3 * 1.75....11/3 * 1.75 = 19.25/3 = 6.416 rounds to 6.42

for a total of : 7.56 + 1.69 + 6.42 = 15.67