Each week, a cook purchases 12 pounds of butter. During the last year, the cook has paid as little as $23.04 and as much as $29.40 for the butter purchased in a week. What is the difference between the greatest price per pound and the least price per pound of butter the cook has paid during the last year?

Respuesta :

Subtract the smaller amount ($23.04) from the larger ($29.40), and then divide the difference by 12 pounds:

$6.36
-------- = $0.53 / lb
12 lb