Respuesta :
$7.40/8 = $0.925 per pound.
$5.38/4 = $1.345 per pound.
1.345 > 0.925, so it's better to buy the 8 pound bag rather than the 4 pound bag.
$5.38/4 = $1.345 per pound.
1.345 > 0.925, so it's better to buy the 8 pound bag rather than the 4 pound bag.