bookstore ordered 1,528 packs of pens and 1,823 packs of pencils at the prices shown. how much did the bookstore spend on pens? Have you seen a problem like this before? explain.

Respuesta :

I found that the given prices are $ 4 per pack of pens and $ 3 per pack of penciles.

The question is how much the bookstore spent on pens.

Then you have to multiply the number packs of pens, which is 1,528, times the price per pack pens which is $ 4.

So, the answer is: 1528 packs of pens * $ 4 / pack of pens = $6112.