Find the price per unit for each item, then choose the best buy.
a. tomato juice, 46 oz. can for $2.53 would =
b. tomato juice, 6-pack of 10 oz. cans for $4.50 would = the best buy would be

Respuesta :

We calculate for the price per unit dimension of the given items. Since these are given in ounce. 

a. The unit price of the given item is,

               $2.53 / 46 = $0.055/ ounce

b. The unit price of the given item is,
              $4.5 / (6)(10) = $0.075/ounce

The price of a is basically smaller compared to b. Hence, the best buy would be a.