contestada

A certain brand of rice costs $0.88 for 6.8 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

Respuesta :

Louli
We are given that:
number of ounces = 6.8 ounces
total cost = $0.88

We need to find the unit rate, which means that we need to calculate the cost per one ounce. 
To do so, we will simply divide the total cost by the total number of ounces as follows:
unit rate = 0.88 / 6.8 = $0.129

Rounding the answer to the nearest cent, we would find that:
unit rate = $0.13
We know that 6.8 ounces costs $0.88, so just need to divide that cost for the total price: Unit rate = 0.88 / 6.8 = 0.129 And after rounding to the nearest cent: $0.13 per ounce