Respuesta :
We are given that:
number of ounces = 6.8 ounces
total cost = $0.88
We need to find the unit rate, which means that we need to calculate the cost per one ounce.
To do so, we will simply divide the total cost by the total number of ounces as follows:
unit rate = 0.88 / 6.8 = $0.129
Rounding the answer to the nearest cent, we would find that:
unit rate = $0.13
number of ounces = 6.8 ounces
total cost = $0.88
We need to find the unit rate, which means that we need to calculate the cost per one ounce.
To do so, we will simply divide the total cost by the total number of ounces as follows:
unit rate = 0.88 / 6.8 = $0.129
Rounding the answer to the nearest cent, we would find that:
unit rate = $0.13
We know that 6.8 ounces costs $0.88, so just need to divide that cost for the total price:
Unit rate = 0.88 / 6.8 = 0.129
And after rounding to the nearest cent: $0.13 per ounce