Respuesta :
Ratio question:
$2.79 for 16.4 ounces
X for 25 ounces
X/25 = $2.79/16.4
X = ($2.79/16.4)*25
= $4.25
$2.79 for 16.4 ounces
X for 25 ounces
X/25 = $2.79/16.4
X = ($2.79/16.4)*25
= $4.25
Answer: $4.25
Step-by-step explanation:
Given : Granola costs $2.79 for 16.4 ounces.
i.e. 16.4 ounces of granola costs = $2.79
Then, the cost of 1 ounce of granola = Cost of 16.4 ounces divided by 16.4
=[tex]\$2.79\div16.4=\dfrac{\$2.79}{16.4}=\dfrac{\$27.9}{164}[/tex]
Then, the cost of 25 ounces of granola = 25 x Cost of one ounce of granola
=[tex]25\times\dfrac{27.9}{164}\\\\=4.25304878049\approx4.25[/tex]
Hence, the cost of 25 ounces of granola = $4.25