josephine buys candy. The candy costs $14.95 per pound. She buys 0.63 pounds of candy. Hiw much does 0.63 pounds cost round your answer to thw nearest cent

Respuesta :

Hello there!

Since you already know that for each pound of candy Josephine buys, she has to pay 14.95 dollars, you can use this to find how much she must pay if she buys 0.63 pounds of candy.

To solve this, you must multiply 14.95 and 0.63.
This would be represented by this expression:
14.95*0.63

When you simplify, you should get 9.4185.

However, the problem asks to round to the nearest cent, which would be the hundredths place. When you round 9.4185 to the nearest cent, you should get 9.42.

Therefore, Josephine pays $9.42 dollars for 0.63 pounds of candy.