contestada

a 16-ounce bottle of water from store A costs $1.28. the cost in dollars, y, of a bottle of water from store B is represented by the equation y= 0.07x, where x is the number of ounces. what is the cost per ounce of water at each store? which stores bottle of water costs less per ounce?

Respuesta :

store A : 1.28/16 = 0.08 per oz
store B : y = 0.07x......= 0.07 per oz

Store B has the cheaper water.....by 1 cent per oz

Answer: Store A : $0.08 per ounce ; Store B : $0.07 per ounce. Store´s B bottle cost less per ounce.

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to analyze the information given:

  • Store A  
  • Cost of a 16-ounce bottle of water: $1.28
  • Store B
  • Cost of bottle: y= 0.07x

To calculate the cost per ounce for store A, we have to divide the cost of a bottle ($1.28) by the ounces of the bottle (16).

Cost per ounce (A): $1.28/ 16 = $0.08 per ounce

And for B, the expression y= 0.07x represents the cost of a bottle, where x is the number of ounces and 0.07 is the cost per ounce.

Cost per ounce (B); $0.07 per ounce

$0.08 (A) > $0.07 (B)

Store´s B bottle cost less per ounce.