A store is having a sale on jellybeans and almonds. for 5 pounds of jellybeans and 3 pounds of almonds, the total cost is $22. For 2 pounds of jellybeans and 12 pounds of almonds the total cost is $25. find the cost for each pound of jellybeans and each pound of almonds