yakshp9420 yakshp9420 10-02-2018 Mathematics contestada At the supermarket, each pound of soy beans costs 5 times as much as each pound of wheat. if the total cost of 4.7 pounds of soy beans and 2.4 pounds of wheat is $51.80, what is the cost of each pound of soy beans and each pound of wheat?