William had 45 dollars to spend on vegetables. After buying 6 watermelons,he had 25.50 left. How much did each watermelons cost?

Respuesta :

Each watermelon cost 3.25.
45-25.5= 19.5, 19.5÷6=3.25, one watermelon costs 3.25