one 16 oz can of veggie soup cost $ 1.78......1.78/16 = 0.11 per oz
1 pint = 16 oz......so 2 pints = (2 * 16) = 32 oz
so 32 oz ( or 2 pints) of veggie soup cost $ 3.17.....3.17/32 = 0.10 per oz
so the better deal (the cheapest one) is the 2 pints for $ 3.17