PLEASE ANSWER BRAINLIEST AND FRIEND Which answer describes the simpler problems that could be used to solve this story problem? Jason bought a bagel and a cup of coffee each Saturday. Each bagel costs $2 and each cup of coffee costs $1. How much money had Jason spent in 8 weeks? A. Calculate the amount spent on a bagel and coffee together. Multiply this amount by 8. B. Calculate the difference in price between the bagel and the coffee. Subtract this amount from 8. C. Calculate how much Jason spent on bagels in 8 weeks. Calculate how much Jason spent on coffee in 8 weeks. Subtract the two amounts. D. Calculate the amount spent on a bagel and coffee together. Add 8 to this amount.

Respuesta :

Knowing that Jason spends 3 dollars every Saturday and that there is one Saturday every week, we can see that 8*3=24 meaning that he spend $24 total. Accordingly, A is our answer as it follows the same steps that we did. 
I think it would be A because if you add together the bagel and coffee it would equal $3 and then to find out the cost for 8 weeks you would multiply 3x8.