Respuesta :
To answer this lets solve the question Irene answered and see what our answer will come to. den we will determine whether or not Irene is right, and if she is wrong why she is wrong. lets do it:-
Lets look at the info we have:-
$0.95 per pound
Bought 3 pounds.
Lets solve by multiplying:-
0.95 × 3 = 2.85
Now lets see what Irene's answer was.
$2.85
$2.85 is equal to $2.85 (My answer)
So, Irene's answer is reasonable.
So, Your answer to d main question would be A. Yes, Irene's answer is reasonable.
Hope I helped ya!!!! xD
Lets look at the info we have:-
$0.95 per pound
Bought 3 pounds.
Lets solve by multiplying:-
0.95 × 3 = 2.85
Now lets see what Irene's answer was.
$2.85
$2.85 is equal to $2.85 (My answer)
So, Irene's answer is reasonable.
So, Your answer to d main question would be A. Yes, Irene's answer is reasonable.
Hope I helped ya!!!! xD
yes Irene's answer is reasonable. U add up $0.95 three times and you get $2.85