On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday? NEED ANSWER ASAP!

Respuesta :

p=(3*4+5*4*(100-20)/100)/8

p=(12+16)/8

p=$3.50/lb

hopefully this is correct

It is given that on Tuesday, apples were on sale for 20% off. Now, we know that on Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. This means that if we have a 20% off on Tuesday then this must be with respect to the price on Monday which is $4. Thus the price of Tuesday can be calculated as:

[tex] 4-\frac{20}{100}\times 4=4-0.8=3.2 [/tex]

Thus, the per pound price of apples on Tuesday was $3.2