Given:
$8.25 for 5 1/2 kilograms of flour.
8.25 / 5.5 = 1.5 per kilograms.
The price of flour per kilograms is $1.5.
Choice A is TRUE.
(33/4) (2/11) = 33*2 / 4*11 = 66/44 = 1.5
Choice B is FALSE. Donovan paid 1.5 per kilo. It is not less than 1.25.
Choice C is TRUE. 2/3 kilograms of flour is priced as $1.
1.5 * 2/3 = (1.5*2) / 3 = 3/3 = 1