donovan brought 5 1/2 kilograms of flour for $8.25.

TELL WHEATHER EACH STATEMENT IS TRUE OR FALSE.

A. The product (33/4) (2/11) gives the price of one kilograms of flour.

B. Donovan paid less than $1.25 per kilogram of flour.

C. $1.00 can purchase 2/3 kilogram of flour.

SHOW YOUR WORK

Respuesta :

Given:
$8.25 for 5 1/2 kilograms of flour.

8.25 / 5.5 = 1.5 per kilograms.

The price of flour per kilograms is $1.5.

Choice A is TRUE. 
(33/4) (2/11) = 33*2 / 4*11 = 66/44 = 1.5

Choice B is FALSE. Donovan paid 1.5 per kilo. It is not less than 1.25.

Choice C is TRUE. 2/3 kilograms of flour is priced as $1.
1.5 * 2/3 = (1.5*2) / 3 = 3/3 = 1