Will bought 4 slices of pizza for $6.00.

Let x represent the number of slices of pizza purchased, and let y represent the total cost.

Graph the line that represents the proportional relationship.

Respuesta :

Hello!

First you have to find the cost of one slice of pizza

6/4 = 1.5

Then you make a equation that represent how much each pizza slice cost

1.5x = y

Then you graph this

You can use the points (2, 3), (0,0) and (-2, -3)

Draw a line through those 3 points that keeps going and add arrows to the ends of the lines

Hope this helps!