Respuesta :
First, let's multiply 86.50 by 20 since she deposited $86.50 each month for 20 months.
86.50 * 20 = $1,730
Now, we have to divide this by 24.50 * 20 to find how much out of her $1,730 that she used on singing lessons.
24.50 * 20 = $490
Subtract how much she used for singing lessons from her total amount.
1,730 - 490 = $1,240
Finally, we multiply the amount she has left by 1/4 to find out how much she spent on her summer camp. We can also do this by multiplying 1,240 by 0.25 since 0.25 = 1/4.
1,240 * 0.25 = $310
So, Molly spent $310.00 on her summer camp.
Hope this helped!
86.50 * 20 = $1,730
Now, we have to divide this by 24.50 * 20 to find how much out of her $1,730 that she used on singing lessons.
24.50 * 20 = $490
Subtract how much she used for singing lessons from her total amount.
1,730 - 490 = $1,240
Finally, we multiply the amount she has left by 1/4 to find out how much she spent on her summer camp. We can also do this by multiplying 1,240 by 0.25 since 0.25 = 1/4.
1,240 * 0.25 = $310
So, Molly spent $310.00 on her summer camp.
Hope this helped!