Respuesta :

To find how much cinnamon per pound you first divide the $2.40 by the 3 oz to find how much per ounce...so $2.40/3 = 80 cents. Then u multiply that by the 16 oz to get the amount for 1 pound...so .80x16= $12.80 per pound.
Hope it helps!
  • Three ounces of cinnamon cost 2.40.

  • Step 1: Convert the number of ounces of cinnamon to pounds

There are 16 ounces in 1 pound

Hence,

16 ounces = 1 pound

3 ounces = ?

Cross Multiply

3 ounces x 1 pound / 16 ounces

= 0.1875 pounds

3 ounces is equal to 0.1875 pounds

  • Step 2: Find the cinnamon cost per pound

Since 3 ounces is equal to 0.1875 pounds, this means 0.1875 pounds of cinnamon cost 2.40

The cost of cinnamon per pound is calculated as:

0.1875 pounds = 2.40

1 pound = ?

Cross Multiply

1 pound x 2.40 / 0.1875 pounds

= 12.80

Therefore, the cost per pound of cinnamon is 12.80

To learn more, visit the link below:

https://brainly.com/question/1924297