Connie has to solve the following problem
5 boxes of cereal costs $12.50. How much will 18 boxes cost
Choose EVERY proportion Connie could use to solve this problem

Respuesta :

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

$12.50÷5=$2.50

$2.50×18=$45

or

12.50/5=n/18

Answer: Cost of 18 boxes is $45.

Step-by-step explanation:

Since we know that

Cost of 5 boxes of cereal = $12.50

We will use "Unitary method":

Cost of 1 box of cereal is given by

[tex]\dfrac{12.50}{5}\\\\=\$2.5[/tex]

So, Cost of 18 boxes would be

[tex]\$2.5\times 18\\\\=\$45[/tex]

Hence, cost of 18 boxes is $45.