Respuesta :
Answer:
$45
Step-by-step explanation:
$12.50÷5=$2.50
$2.50×18=$45
or
12.50/5=n/18
Answer: Cost of 18 boxes is $45.
Step-by-step explanation:
Since we know that
Cost of 5 boxes of cereal = $12.50
We will use "Unitary method":
Cost of 1 box of cereal is given by
[tex]\dfrac{12.50}{5}\\\\=\$2.5[/tex]
So, Cost of 18 boxes would be
[tex]\$2.5\times 18\\\\=\$45[/tex]
Hence, cost of 18 boxes is $45.