A hardware store sells light bulbs in different quantities. the graph shows the cost of various quantities. according to the graph, what is the cost of a single lightbulb?

A hardware store sells light bulbs in different quantities the graph shows the cost of various quantities according to the graph what is the cost of a single li class=

Respuesta :

Looking at the two black dots

5 bulbs cost $9

Divide total cost by number of bulbs bought:

9 / 5 = $1.80 per bulb.

10 bulbs cost $18

Divide total cost by number of bulbs bought:

18 / 10 = $1.80 per bulb

The cost for one bulb is $1.80