Respuesta :

Cost of each smarties is 5 cents and cost of each jujubes is 2 cents.

Solution:

Let x be the smarties and y be the jujubes.

Cost of 6 smarties and 5 jujubes = 40 cents

⇒ 6x + 5y = 40 ---------- (1)

Cost of 3 smarties and 2 jujubes = 19 cents

⇒ 3x + 2y = 19 ---------- (2)

Subtract 3x on both sides.

⇒ 2y = 19 – 3x

Divide by 2 on both sides.

[tex]$\Rightarrow y=\frac{19-3x}{2}[/tex] ---------- (3)

Substitute this in equation (1), we get

[tex]$6x+5\left(\frac{19-3x}{2}\right)=40[/tex]

[tex]$6x+\left(\frac{95-15x}{2}\right)=40[/tex]

Multiply 6x by [tex]\frac{2}{2}[/tex], we get

[tex]$\frac{12x}{2} +\frac{95-15x}{2}=40[/tex]

Multiply by 2 on both sides, we get

12x + 95 – 15x = 80

–3x + 95 = 80

Subtract 95 from both sides, we get

–3x = –15

Divide by –3 on both sides,

x = 5

Substitute x = 5 in equation (3)

[tex]$\Rightarrow y=\frac{19-3(5)}{2}[/tex]

y = 2

Hence cost of each smarties is 5 cents and cost of each jujubes is 2 cents.