9514 1404 393
Answer:
$2.30 per gallon
Step-by-step explanation:
Price per gallon is found by dividing the cost by the number of gallons:
$46/(20 gal) = $2.30/gal
Sarah paid $2.30 per gallon.
Answer:
$2.30 per gallon
Step-by-step explanation:
We have to divided the price Sarah payed by the amount of gallons she bought.
46 ÷ 20 = 2.30
The answer is 2.30 per gallon.