Respuesta :

Answer:

Price B, Price A, Price C

Step-by-step explanation:

Look at the table showing different prices for oranges.

Prices for Oranges

Price A

$2.25 for 6

Price B

$1.30 for 4

Price C

$0.97 for 2

Which gives the prices in order, from least to greatest unit rate?

Price B, Price A, Price C

Price C, Price B, Price A

Price C, Price A, Price B

Price B, Price C, Price A

Price A

$2.25 for 6

Price per orange = $2.25 / 6

= $0.375

Price B

$1.30 for 4

Price per orange = $1.30 / 4

= $0.325

Price C

$0.97 for 2

Price per orange = $0.97 / 2

= $0.485

From least to greatest unit rate

Price B , price A, price C

Ur answer is A, person on top of me is right