Respuesta :
Answer:
Every gallon costs $4.20
Step-by-step explanation:
If you divide the money he spent and the gallons he needed, you come up with a total price of $4.20 a gallon. For the amounts of gallons he could get with $40 bucks, he would have 9.5 gallons, as you just need to divide 40 by 4.2. I hope this helps :)
$16.80 x 4 = $67.20
I mutiply 16.80 and 4 and I got 67.20.
And he could get 2 gallons for $40 because that will equal $33.60.
Sorry if im wrong.