Answer:
First, you have to find the unit price for each brand by dividing the pack price by the number of pencils in each pack.
Brand A: $3.29/12= $0.27
Brand B: $8.99/28= $0.32
With this information, you can say that the brand that is the better buy based on the unit price is Brand A because it has a cheaper price per unit.