Dan needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 12 pencils for $3.29. Brand B has a pack of 28 pencils for $8.99 . Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

First, you have to find the unit price for each brand by dividing the pack price by the number of pencils in each pack.

Brand A: $3.29/12= $0.27

Brand B: $8.99/28= $0.32

With this information, you can say that the brand that is the better buy based on the unit price is Brand A because it has a cheaper price per unit.