Respuesta :

Answer:

2.45 per cupcake

Step-by-step explanation:

Given: 6 cupcakes cost 14.70.

To find: The cost of each cupcake.

Answer:

To find the cost of each cupcake, we'll have to divide the total amount by the number of cupcakes.

Cost of one cupcake = cost of 6 cupcakes/number of cupcakes

Cost of one cupcake = 14.70/6

Cost of one cupcake = 2.45

Therefore, the cost of each cupcake is 2.45.

Hope it helps. :)